sobota, 16 lipca 2011

Czad

  Czad, Republika Czadu – to państwo śródlądowe w środkowej Afryce, zajmujące obszar 1248,0 tys. km2 i składa się z 14 prefektur. Stolicą  jest Ndżamena, a większymi miastami są Sarh, Moundou, Abeche. Języki urzędowe to: francuski i arabski, a walutą jest: 1 frank CFA = 100 centymów.



    Większą część terytorium kraju zajmuje równinna Kotlina Czadu, ograniczona od północy łańcuchem wulkanicznych gór Tibesti, a od wschodu wzniesieniami Wadaj i Ennedi. Północna część kraju leży w obrębie Sahary, która ku południowi przechodzi w strefę Sahelu, a następnie sawanny sudańskiej. Na terenie kraju znajduje się też część jeziora Czad, jednego z największych jezior w Afryce. Jego powierzchnia zmienia się od 10 do 25 tys. km2. Brzegi jeziora porośnięte są gęsto trzcinami, papirusami i innymi roślinami. Na obszarze Czadu utworzono dwa parki narodowe: Zakouma i Manda, oraz kilka rezerwatów. Na terenie największego parku narodowego Zakouma żyje duża liczba słoni, bawołów, żyraf, lwów i antylop. W rezerwacie Douguia nad jeziorem Czad występują hipopotamy, krokodyle, a także liczne gatunki ptactwa. Najbardziej zaludnionym obszarem w Czadzie jest region sawanny. Zamieszkują go plemiona zajmujące się głównie uprawą ziemi. W strefie Sahelu i Sahary żyją natomiast koczownicy, utrzymujący się z hodowli bydła i owiec. Wyspy na jeziorze Czad zamieszkują plemiona Boudouma i Kouri żyjące głównie z rybołówstwa. Do budowy domów i łodzi wykorzystują papirusy rosnące w strefie przybrzeżnej jeziora. Spośród miast tego kraju najbardziej znanymi, obok stolicy Ndżameny, są Abeche i Ouare.





  Ndżamena jest małym miastem, zabudowanym parterowymi, glinianymi domkami. Jedynie w centrum znajdują się nowoczesne budynki, mieszczące instytucje państwowe i biura zagranicznych przedsiębiorstw. Tutejsze muzeum ma bogate zbiory, m.in. kultury Sao z IX w. i przykłady rytów naskalnych z regionu Tibesti. Położone w strefie półpustyń Abeche było stolicą imperium Wadaj. Do ciekawszych obiektów należą tu meczety i duże bazary. W Ouare na uwagę zasługują przede wszystkim pałac i groby sułtanów. Wskutek nieustabilizowanej sytuacji politycznej ruch turystyczny w Czadzie był przez wiele lat znikomy, ale ostatnio wykazuje tendencję wzrostową.



  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz